Assetto Corsa – Hakkında

Genel Bakış:
Oyun araç yelpazesi bakımından çok geniş, an itibariyle tüm DLC’lere sahipseniz 177 farklı araç sizi bekliyor. Bu rakama araçların farklı varyasyonları da dâhil, örneğin bir aracı drift veya drag gibi farklı özelliklerde bulabiliyorsunuz. Pist sayısı ise, yine tüm DLC’ler ile beraber, 19 ve bu pistler de farklı varyasyonlara sahip(Brands Hatch GP, Brands Hatch Indy gibi). Ama bu sayı burada da bitmiyor çünkü internette elinizin altında “sınırsız” sayıda inanılmaz kaliteli araç ve pist modları mevcut. AC, herhangi bir donanımı algılama konusunda çok başarılı, şu an piyasada olan mevcut direksiyonların ve gamepadlerin hepsini otomatik olarak algılayıp ayarını yapabiliyor. Ama eğer oyuna entegre edilmemiş bir direksiyona denk gelirseniz endişelenmeyin, aynı ayarları manuel olarak yapmak da mümkün. Force Feedback (Güç Geri Bildirimi) yani FFB konusunda da araçtan araca farklılıklar mevcut ve ayarlar kısmından bu özelliği istediğiniz gibi düzenleyebilmeniz için seçenekler mümkün olduğunca genişletilmiş.

Arayüz ve Online Oyunlar:
Oyuna girdiğiniz zaman sizi basit bir menü karşılıyor. Yazılardan çok simgeler üzerinden ilerliyorsunuz. Sekmelerden “Multiplayer” kısmına geldiğiniz zaman iş biraz karışmaya başlıyor. Server listesi pek kaliteli kodlanmamış, arada bazı serverları gereksiz yere atlayabiliyor. Oyuna girerken aracınız için istediğiniz rengi veya giydirmeyi seçemiyorsunuz. Oyun o an, o araçta boşta olan renklerden size birini rastgele atıyor. Ayrıca server açmak Codemasters’ın F1 serisinde veya Project Cars serisinde olduğu kadar kolay değil. Önce port açmanız ardından da ayrı bir program üzerinden server açmanız gerekiyor ve süreç oldukça yorucu. Ancak oyunun bu can sıkıcı kısmını aşıp bir servera giriş yapabilirseniz tüm bunları unutuyorsunuz. 4 tane server tipi var yaygın olan: Drift, pist günü, kayıt olmanızı gerektirmeyen yarışlar ve kayıt olmanızı gerektiren yarışlar yani ligler. Drift zaten adından anlaşılıyor, pist günü (trackday) serverlarında ise serverın size sunduğu geniş araç yelpazesinden birini seçip istediğiniz gibi pistte gezebiliyorsunuz. Amaç yarış değil, tıpkı gerçek bir piste aracınızla girmek gibi. Kayıt gerektirmeyen yarışlar az önce bahsettiğim Codemasters F1 lobileri gibi, girip istediğiniz gibi yarışıp çıkıyorsunuz. En son olarak da Assetto Corsa online modunun gerçekten parladığı server tarzı, lig serverları. Bu serverlara girmek için belli forumlara kayıt olmanız ve lige girmeye hak kazanmanız gerekiyor. Ardından gerçek bir yarış serisinde olduğu gibi bir takvime bağlı olarak girip yarışıyorsunuz. Bu serverlardaki mücadele gerçekten inanılmaz oluyor ve yarışları iple çekiyorsunuz.

Araçlar ve Pistler:
Evet, yukarıda genel olarak araç ve pist sayısından bahsettik. Peki, bu araçlar ve pistler ne derece gerçekçi, oyuna ne kadar iyi aktarılmış? Önce araçlarla başlayalım. Örneğin oyunda “Porsche Pack” adı ile yayınlanan ve Porsche ile iş birliği içinde hazırlanan bu DLC, LeMans efsanesi 917k, 962C “Uzun Kuyruk” gibi efsanevi araçları içerirken 2016 yılında LMP1 şampiyonu olan 919 Hybrid aracı gibi modern araçları da içeriyor. 27 araçlık bu pakette yol araçları da mevcut. Bu araçların hazırlanışı

Porsche iş birliğiyle yapıldı ve Porsche tarafından yapılan açıklamada Assetto Corsa markanın resmi simülatörü ilan edildi. Araçlar “lazer scan” teknolojisi ile (lazerle tarama) oyuna gerçek hayattakinin birebir kopyası olarak aktarıldı ve araçların gerçekçi bir sürüşe sahip olması için Porsche test pilotları ile çalışıldı. Bu çalışma yöntemi oyuna aktarılan araçların neredeyse hepsinde uygulanmış durumda. Pistlere gelecek olursak, “laser scan” teknolojisi burada da karşımıza çıkıyor. Yine bir örnek üzerinden gidelim: efsanevi Nordschleife – Nürburgring baştan sona özel lazer tarayıcılar ile tarandı ve 1:1 ölçekle oyuna aktarıldı. Yani pistteki en ufak bir tümsek veya eğim oyundaki kopyasında mevcut. Pistin üzerindeki yazıların bile doğru şekilde oyuna aktarılmasına dikkat edildi. Bu kısmı özetleyecek olursak, Kunos (Assetto Corsa’nın geliştirici firması) gerçekten işini çok iyi yapmış durumda ve oyuncularına mümkün olan gerçeğe en yakın deneyimi vermek için ne gerekiyorsa yapıyormuş gibi görünüyor.

Fizik Motoru ve Tek Kişilik Oynanış:
Oyunun fizik motoru günümüzde artık teknoloji açısından biraz geri kalmaya başlamış durumda, Bu kulağa geldiği kadar kötü bir şey değil, bunun asıl sebebi oyunun çıkış tarihinin eski olması ve o zamandan beri teknolojinin (beklendiği üzere) başını alıp gitmesi. Buna en büyük örnek geçen sene GP2 klonu bir mod yapmaya çalışan ekipten gelmişti ve oyunun fizik motorunun bazı yerlerde zorluklar çıkarmaya başladığını dillendirmişlerdi. İşin geliştirici/teknik kısmını bir yana bırakıp, bir sim yarışçısı açısından inceleyecek olursak eğer durum farklı bir hal alıyor. Araçların davranışları, yaptığınız ayarlara göre verdikleri tepkiler kısacası fizikle alakalı neredeyse her şey bir simülasyondan beklenildiği kadar iyi durumda. Zaten Assetto Corsa’nın en güçlü noktası şu ana kadar bu fizik özellikleri oldu. Son olarak tek kişilik oynanışa gelecek olursak, AC bir yarış oyunundan çok bir “track day simulator” olarak görülüyor ve açıkçası bu kimliğe daha çok uyuyor. Yani oyunda istediğiniz araca atlayıp istediğiniz pistte saatlerce turluyorsunuz. Açıkçası araçlar ve sürüş bu kadar iyi hissettirirken başka bir şeye ihtiyacınız olduğunu pek düşünmüyorsunuz. Oyunda elbette ki singleplayer yarışlar yapmak mümkün. Hatta hiç de fena olmayan bir kariyer modu bile var. İsterseniz yükleyeceğiniz modlarla bu “kariyer modunu” bir F1 sezonuna veya WTCC sezonuna bile dönüştürebiliyorsunuz. Oyundaki AI özellikle geçen sene yazın gelen güncelleme ile fazlasıyla iyileştirildi. Hâlâ bir rFactor 2 seviyesinde bir AI olmasa da yarışırken sizi zorlayabilecek, yakın mücadelelere girebilecek bir AI sistemi oyunda mevcut.

Sonuç:
Sonuç olarak Assetto Corsa 2014 yılında ilk çıktığında gerçekten büyük ses getirmişti ve bazı konularda “devrim niteliğinde” özellikleri vardı. O zamandan beri uygun fiyatlı içerikleri ve bedava güncellemeleri ile sim dünyasında gerçekten tutulan ve sevilen bir simülasyon olmayı başardı. Ancak artık ömrünü doldurmaya yakın gibi gözüküyor. Umarız ki Assetto Corsa serisi iyi yaptığı şeyleri daha da iyi yaparak, kendisini daha da geliştirerek bizleri yine büyüleyecek bir oyunla karşımıza çıkar.

Assetto Corsa Steam Link: https://store.steampowered.com/app/244210/Assetto_Corsa/