BeamNG.drive – BeamMP

Bremen merkezli video oyunu geliştiricisi BeamNG GmbH tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir araç simülasyon video oyunudur. Oyun, gerçekçi yol tutuşunu ve araçlara verilen hasarı simüle eden yumuşak vücut fiziğine sahiptir. Oyun ilk olarak 3 Ağustos 2013’te bir alfaya ücretli erişimle birlikte bir teknoloji demosu olarak piyasaya sürüldü ve 29 Mayıs 2015’te Microsoft Windows için Steam Erken Erişim’de kullanıma sunuldu.

Oynanış

BeamNG.drive, ücretsiz modun yanı sıra kampanyalar ve zamana karşı deneme modu gibi çeşitli oyun modları ve senaryoları içerir. Kampanyalar, yarışlar, kovalamalar ve dublörler dahil olmak üzere belirli temalardaki küçük senaryo koleksiyonlarıdır. Zaman denemelerinde, oyuncu bir araç, bir seviye, bir rota seçer ve kendi en iyi zamanlarına karşı yarışır. Serbest dolaşımda, oyuncular seviyeleri keşfedebilir ve deneyebilir, seviye içindeki nesneleri ve araçları çalıştırmalarına, yerleştirmelerine ve manipüle etmelerine izin verebilir, aynı zamanda yerçekimi ve rüzgar gibi çevresel özellikleri de değiştirebilir. Oyuncular, diğer araçlara zarar vermek için yol bariyerlerinden top gibi silahlara kadar çeşitli nesneleri kullanabilirler.

Alfa sürüm 0.26’dan itibaren oyun, altı kez “Kariyer (yakında)” etiketli ana menü düğmesine tıklayarak erişilen bir kariyer modunun deneysel bir sürümüne sahiptir. Bu oyun modu dört kariyer dalına sahiptir: Motor Sporları, İşçi, Uzman ve Maceracı. Görevleri tamamlamak, oyuncuya oyun içi para birimi ve iki tür deneyim puanı kazandırır: Belirli dallarda kazanılan deneyim puanları olan Branch EXP ve toplam deneyim puanı miktarı olan Beam EXP. Modun para biriminin şu anda bir kullanımı yok.

Fizik

Left: Low node weight (6kg) | Right: Correct node weight (7kg)

BeamNG.drive, araç dinamiklerini ve nesneler ile araçlar arasındaki çarpışmaları simüle etmek için yumuşak gövde fiziğini kullanır.Yapılacak fizik denklemleri için algoritmalar yazılmıştır.[6] Büyük ölçüde Lua’da kodlamaya dayanır ve oyun çalışırken Lua ağ sistemini kullanarak yerel veri paketlerini kullanır. Oyunun motoru, oyun sırasında sürekli olarak fizik denklemlerini ve problemlerini gerçek zamanlı olarak hesaplar.

Oyundaki araçlar, Çubuk Kulelerindekilere benzer yumuşak gövdeli bir düğüm kiriş yapısından oluşur. Fizik motoru, gerçekçi ağırlık ve kütlelere sahip bir aracın görünmez bir iskeletini oluşturmak için birleşen birbirine bağlı düğümler ve kirişler ağını simüle eder. Yumuşak cisim fiziği açısından araçlar, çarpışmalardan kaynaklanan darbeler gibi iskelete gerilmeler uygulandıkça gerçekçi bir şekilde esner ve deforme olur. Gövde deformasyonunun yanı sıra, bozulmuş motor, ayrılmış kapılar ve paramparça pencereler gibi diğer çeşitli hasar türleri simüle edilir. Bir araç ciddi şekilde hasar görürse, motor arızalanabilir ve aracı kullanılamaz hale getirebilir; Ek olarak, araç ayrıca tahrik milinin, debriyajın ve aracın feci şekilde arızalanmasına neden olabilecek diğer önemli bileşenlerin aşırı yüklenmesinden de arızalanır. Lastikler patlayabilir ve aşırı sayıda çarpışmadan veya aracın arkasına doğrudan çarpmadan sonra yakıt depoları patlayabilir.

Left: Low Strength | Right: High Strength

Gelişimciler

2011 yılında, bazı Rigs of Rods geliştiricileri bir araya geldi ve yeni bir ürünle açık kaynaklı yazılımı geliştirmeye karar verdi. BeamNG web sitesini açtı, beamng.com , oyunun gelişimi hakkında haberler vermek için 8 Mayıs 2012’de. 28 Mayıs 2012’de BeamNG, araç deformasyon teknolojisini içeren “Cryengine3’te devrim niteliğindeki yumuşak vücut fiziği” başlıklı bir YouTube videosu yayınladı. Pazarlama ve İletişim müdürü Nataliia Dmytriievska’ya göre video, bir gecede bir milyondan fazla görüntülendi.Başlangıçta, ışınlanmak.drive, CryEngine 3’e dayanacaktı, ancak bir sürüş oyununda kullanımı çok sayıda hatayı ortaya çıkardı ve bu da gelişimin Torque 3D’ye devredilmesine yol açtı.

FastSpring aracılığıyla bir alfa testine ücretli erişimin yanı sıra 3 Ağustos 2013’te ücretsiz bir teknoloji demosu yayınlandı. Teknoloji demosunda yalnızca bir araç ve bir harita bulunurken, mevcut ilk alfa sürümü beş araç ve altı harita içeriyordu. 10 Eylül 2013’te Beamng’in altıncı arabası Bruckell Moonhawk, YouTube premiere ile piyasaya sürüldü. Oyun 12 Şubat 2014’te Steam Greenlight’ta açık oylamaya alındı ve sekiz gün sonra yeşil ışık yaktı. 29 Mayıs 2015’te oyun Steam Early Access’te yayınlandı.

15 Haziran 2018’de BeamNG, Otomasyonun Geliştiricileri olan Camshaft Software ile ortaklık kurduğunu duyurdu ve oyuncuların Otomasyon içinde üretilen araçları beamng’de tamamen sürülebilir araçlar olarak ihraç etmelerine olanak tanıyan bir ihracatçı özelliğinin eklendiğini açıkladı.sürme.

25 Nisan 2022’de BeamNG, alfa sürüm 0.25 itibariyle 32 bit şubenin geliştirilmesini durdurduklarını duyurdu. Oyuncuların% 0,5’inden azının 32 bit sürümü kullandığını ve kararın oyunun gelişimini hızlandıracağını ve geliştiricilerin yeni teknolojilerden tam olarak yararlanmasına izin vereceğini belirttiler.

Resepsiyon

BBC’den Jack Stewart bu BeamNG.drive bahsetti. “film endüstrisinden araç dublörlerini modellemek için ilgi gördü, böylece prototiplenebilir ve kapsamlı bir şekilde test edilebilirler – ancak ucuza – bir dublör sürücü sette bir arabayı parçalamadan önce.”Polygon’dan Nick Robinson, oyunun simüle edilmiş fiziğini ve kullanıcı tarafından oluşturulan içerik desteğini överek, Polygon için kendisinin ve Griffin Mcelroy’un yeni ışınlara dikkat çektiği 38 bölümlük bir video dizisi olan “Car Boys” u yaratmasına yol açtı. Otomobil dergisi, çeşitli araç seçimi ve gerçekçi çarpışma fiziği nedeniyle oyunu övdü ve “IIHS’nin ışınlanma konusunda hiçbir şeyi yok.” Ocak 2023 itibariyle ışınlanma.Drive, en yüksek puan alan Steam oyunları listesinde 30. sırada yer aldı.

BeamMP

BeamNG.drive oyununda arkadaşlarınızla beraber eğlenebileceğiniz, zaman geçirebileceğiniz veya etkinlikler yapabileceğiniz sunucumularımız sizler için hazırladık. Sunucularımıza girerek ister Off-Road isterseniz de Freeroam oyun modlarında eğlenebilirsiniz. Sunucularımızın içerisine koymamızı istediğini araçlar veya modlar var ise bizlere discord sunucumuz veya e-posta üzerinden iletişime geçebilirsiniz.

Oyun sunucularımıza erişmek istiyorsanız, Buraya tıklayınız.